Fortælletogtur med VLTJ

Fortælletogtur med VLTJ

Kom med på en helt særlig togtur tur/retur fra Lemvig til Thyborøn – på den legendariske VLTJ-strækning, hvor toget og landskabet fortæller historie side om side.
Vi håber at kunne køre med det gamle, kendte VLTJ-tog, som snart tages ud af drift. Skulle det blive erstattet af et nyere tog, er oplevelsen og fortællingen den samme – og nostalgien lever videre på skinnerne.

Undervejs fortæller en guide fra Lemvig Museum om toget, jernbanen og sangen – men også om det, vi passerer på vejen: Cheminova, spøgeriet på Knopper, strandede skibe og meget mere.

Pris: 100 kr. (man er velkommen til at medbringe formiddagskaffen)
Afgang fra Lemvig kl. 13.25.  (kom i god tid). Vi er tilbage i Lemvig kl. 14.40.

Tag med på en togtur fuld af fortællinger, nostalgi og vestjysk historie!

15. november 2025 13:25 - 14:40

Lokation:

Billetter

Nedenstående antal inkluderer billetter til denne begivenhed allerede i din indkøbsvogn. Hvis du klikker på "Hent billetter", kan du redigere eksisterende deltageroplysninger samt ændre billetantal.
Billetter er ikke længere tilgængelige

Billetter er bindende – dvs. de kan ikke refunderes eller flyttes til en anden dato. Læs mere herom i vores handelsbetingelser.

Det sker også på Lemvig Museum

Smag på Lemvig

Dato: 30. marts 2026Tidspunkt: 14:00 - 15:30Billet: 150,00kr.

Smag på Lemvig er en byvandring, hvor lokale smagsoplevelser kombineres med levende fortællinger om Lemvig som handels- og værtshusby.

Læs mere og køb billet

Hold dig altid orienteret med aktiviteterne på Lemvig Museum

Tilmeld dig vores nyhedsbrev, så er du altid orienteret om hvad der sker på Lemvig Museum hele året rundt.

Du er nu tilmeldt Lemvig Museums nyhedsbrev